Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Wadą Słuchu we współpracy z Zakładem Pedagogiki
Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie
ZAPRASZAJĄ
na IV konferencję naukowo-szkoleniową,
z okazji 30-lecia istnienia Stowarzyszenia, pt.
Uczniowie z uszkodzeniem słuchu w przedszkolu i szkole – wczoraj, dziś, jutro….
Miejsce: Kampus Politechniczny PANS w Krośnie (aula);
Dmochowskiego 12, 38-400 Krosno;
Data: 27 maja 2023r. w godzinach 9.00 – 16.00;
W programie konferencji wykłady i warsztaty związane z funkcjonowaniem dzieci z uszkodzeniem słuchu w środowisku edukacyjnym.
Rejestracja uczestników od godz. 8.30;
Udział w konferencji jest bezpłatny. Prosimy o zgłoszenie uczestnictwa poprzez wypełnienie i przesłanie Formularza zgłoszenia na mail: wadasluchu.konferencja@gmail.com do 23 maja 2023 roku.
Na formularzu zgłoszeniowym prosimy o wpisanie numeru wybranego warsztatu w każdej sesji. /formularz wystarczy wypełnić komputerowo/;
Plan konferencji;
Przewidziany jest catering /w tym ciepły posiłek/ oraz stoiska promocyjne.
Szczegóły i informacje pod nr tel.: 13 43 78 259; 507 144 062;
Program części warsztatowej:
Sesja I od 14.00 do 14.55
1A. dr Małgorzata Zaborniak – Sobczak – Opinie i orzeczenia w szkolnej rzeczywistości – dostosowania warunków do specjalnych potrzeb edukacyjnych uczniów z uszkodzeniem słuchu.
Celem warsztatu jest analiza opinii i orzeczeń dzieci i uczniów z uszkodzeniem słuchu ze szczególnym uwzględnieniem diagnozy funkcjonalnej dziecka / ucznia. Na tej podstawie uczestnicy warsztatów opracują i przedyskutują, pod okiem surdopedagoga, warunki i formy wsparcia, umożliwiające realizację indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych dziecka / ucznia, określą cele rozwojowe i terapeutyczne do realizacji podczas zajęć wychowania przedszkolnego lub zajęć edukacyjnych, zajęć rewalidacyjnych.
2A. dr Janusz Boczar – Wybrane formy i metody wspierania muzycznego rozwoju dziecka
Zajęcia warsztatowe dla nauczycieli i rodziców o charakterze praktycznym, skoncentrowane na ukazaniu sposobów wykorzystania autorskich metod i form pracy z dzieckiem o specjalnych potrzebach edukacyjnych. W czasie spotkania ukazana zostanie waga wspólnego muzykowania z dzieckiem jako czynnika sprzyjającego jego rozwojowi. Prowadzący zajęcia podzieli się swoim 30-letnim doświadczeniem w prowadzeniu zajęć muzyczno-rytmicznych z dziećmi w oparciu o autorskie utwory dla dzieci.
3A. dr Katarzyna Ita Bieńkowska – Funkcjonowanie społeczne uczniów z uszkodzeniem słuchu.
W czasie warsztatów będziemy poszukiwać odpowiedzi na pytanie jak skutecznie pomóc uczniom z uszkodzeniem słuchu w przedszkolu i szkole. Uczestnicy warsztatu doświadczają trudności związanych ze słyszeniem, komunikowaniem się i funkcjonowaniem społecznym dzieci z uszkodzeniem słuchu.
4A. dr Barbara Nawolska – Praktyczne aspekty edukacji matematycznej uczniów z uszkodzeniem słuchu.
Warsztat ma wymiar praktyczny – w czasie jego trwania autorka wskaże wartość aktywizacji matematycznej dzieci, stosowania regularności matematycznych oraz wykorzystywania różnorodnych błędów w procesie uczenia dzieci matematyki. Podzieli się 15 letnim doświadczeniem w poznawaniu języka matematyki przez dzieci z uszkodzeniem słuchu.
5A. mgr Katarzyna Skrobek Chmurska – Uczeń, który słyszy a nie słucha – uczniowie z centralnymi zaburzeniami słuchu.
Warsztat przybliży, czym są centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego (CAPD) i na czym polega diagnoza różnicowa. Jakie są czynniki ryzyka CAPD. Uporządkuje aspekty terapeutyczne i dobór metod terapii, w tym trening Neuroflow. Spotkanie uwzględni praktyczne podejście do trudności szkolnych z uwzględnieniem specyfiki przedmiotów szkolnych. Uczestnicy otrzymają praktyczne wskazówki postępowania uczniem z CAPD.
Sesja II od 15.00 do 15.55
1B. dr Małgorzata Zaborniak – Sobczak – Opinie i orzeczenia w szkolnej rzeczywistości – dostosowania warunków do specjalnych potrzeb edukacyjnych uczniów z uszkodzeniem słuchu.
2B. dr Janusz Boczar – Wybrane formy i metody wspierania muzycznego rozwoju dziecka.
3B. dr Katarzyna Ita Bieńkowska – Funkcjonowanie społeczne uczniów z uszkodzeniem słuchu.
4B. dr Barbara Nawolska – Praktyczne aspekty edukacji matematycznej uczniów z uszkodzeniem słuchu.
5B. mgr Katarzyna Skrobek Chmurska – Uczeń, który słyszy a nie słucha – uczniowie z centralnymi zaburzeniami słuchu.
Wsparcie dla Ukrainy:
Dla osób chętnych istnieje możliwość wsparcia zaprzyjaźnionego Stowarzyszenia ,,Słyszę z implantem” z Winnogradu na Ukrainie. Współpracujemy od ponad 10 lat – wspólnie angażujemy się w pomoc dzieciom z uszkodzeniem słuchu. Od wybuchu wojny pomagaliśmy m. in. w zdobyciu baterii i części do implantów ślimakowych. Obecnie w Winogradzie znajduje się rodziny uchodźców z małymi dziećmi.
W dniu konferencji będziemy zbierać dla nich mydło i inne środki czystości.
Wydarzenia towarzyszące konferencji:
Warsztaty dla dzieci 9.00 – 12.00 – studenci II roku pedagogiki społeczno-opiekuńczej z terapią pedagogiczną PANS zapraszają na plenerowe warsztaty dla dzieci z uszkodzeniem słuchu powyżej 4 r.ż. i ich rodzeństwa (młodsze dzieci pod opieką rodziców).
Konieczne zgłoszenie u logopedy prowadzącego zajęcia w szpitalu lub przesłanie informacji mailem: wadasluchu@gmail.com lub wadasluchu.konferencja@gmail.com do 25 maja 2023.
Miejsce spotkania – przed wejściem głównym.
Konkurs dla dzieci i młodzieży:
Wykonaj pracę plastyczną „Moja podróż do mowy”.
Technika dowolna, format A3.
Wszystkie prace wezmą udział w wystawie podczas konferencji. Dla zwycięzcy przewidziana nagroda !!!
Pytania i wątpliwości prosimy kierować do logopedów prowadzących zajęcia w szpitalu lub pod nr tel. 134378259, wadasluchu@gmail.com
Prace można zostawić osobiście lub przesłać na adres Stowarzyszenia.
Promocja książki wydawnictwa APS;
Katarzyna Ita Bieńkowska – Holistyczna koncepcja wspierania procesu nabywania mowy przez dzieci z uszkodzeniem słuchu w mikrosystemie rodzinnym – „Podróż doMowy”;
Monografia przybliża wyniki dwóch dekad badań własnych. W świetle teorii bioekologicznego rozwoju człowieka ukazano czynniki determinujące proces nabywania mowy przez dzieci z uszkodzeniem słuchu w mikrosystemie rodzinnym. Podróż doMowy to autorska, holistyczna koncepcja wspierania tego procesu. Umożliwia włączenie dzieci z US w główny nurt życia społecznego, zgodny z neurobiologicznymi regułami nabywania mowy. A to pozwoli im odzyskać podmiotowość zatraconą w dotychczasowym systemie wsparcia.
Autorka proponuje przełożenie akcentu ze specjalistów na rodziców i skupienie się na ich naturalnym potencjale do bycia kompetentnymi w rozwijaniu mowy u własnego dziecka. Proponuje odejście od medykalizacji i wykorzystanie możliwości, jakie dają współczesne urządzenia wspomagające słyszenie. Ponadto przybliża sprawdzone rozwiązania praktyczne na drodze redefinicji ról podmiotów tego procesu: dziecka, terapeuty, a zwłaszcza rodziców.
Publikacja jest skierowana do szerokiego grona osób zawodowo, społecznie i prywatnie związanych z dziećmi z uszkodzeniem słuchu. Materiał w niej zawarty z powodzeniem może stanowić źródło inspiracji dla społecznej zmiany, w której efekcie podjęte zostaną działania, w tym międzyresortowe, mające na celu jak najwcześniejszą pomoc dzieciom z US i ich rodzinom.